O an…

O an… Türkiye’de geniş kitleler tarafından, Oğuz Haksever’in TV’de haber bültenleri sonrası dünyanın çeşitli yerlerinde çekilmiş fotoğrafları yorumladığı kısa program(cık) ile yaygınlaşmış bir kavram. “O an” kavramı aslında, foto-muhabirliğinin babası olarak bilienen Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson’ın fotoğraf literatürüne kazandırdığı “The Decisive Moment/Belirleyici An” Read more

Suriye'den Antep'e ailesi ile göç etmiş, Ayşe

Aisha

Bu fotoğrafı Antep’in, şu anda her yerinde harıl harıl restorasyon işleri devam eden Bey Mahallesi’nin sırtlarında çektim. Kaldığım otel’den çıkarken aklımda Antep’in Bakırcılar Çarşısı’nına gitmek vardı. Ancak otelden dışarı çıktığımda hemen hemen her zaman olduğu gibi bir anda ilk gördüğüm dar sokaktan içeri girdim.

Read more

Sabır ve Said - Fas - Fotoğraf Turu ve Hikayeler

Sabır ve Said

2007 tarihli Kusursuz (Flawless) isimli filminde, Michael Caine; kendisine “doğru zaman için 15 yıl mı beklediniz” diye soran Demi Moore’a ; “Sabır, büyük bir erdemdir” şeklinde cevap vermişti. Sabır, ya da sabrın ne kadar değerli ve önemli bir erdem olduğu hakkında ilk öğrenimim kuşkusuz bu değildi. (İtiraf edeyim bu şekilde bir film repliğiyle yazıya başlamak daha havalı geldi.)

Read more

Meksika 'da Ölüler Günü Festivali Fotoğraf ve Yazısı

Oaxaca’nın Ölü Ruhları

2011 senesinde fotoğrafçı David duChemin ve Jeffrey Chapman ile birlikte fotoğraflama şansına sahip olduğum bu eyalet, Güney Amerika kıtasına yaptığım ilk seyahatin başlangıç noktasıydı. Seyahat tarihi, özellikle kasım ayının başlangıcı olarak seçilmişti zira amacımız Latin Amerika’nın birçok yerinde kutlanan “Ölüler Günü” (Day of the Dead – Día de los Muertos) festivalini fotoğraflamaktı.

Read more

Time Lapse Türkiye’de Yaz

“Time lapse {taym læps}”, “time lapse video”, “time lapse photography” kavramlarını fotoğrafçılıkla ilgilenenler mutlaka duymuştur.
Read more